Artykuły | Buty | Buty Bronx | Buty Damskie | Buty Męskie

Jak czyścić buty nubukowe?

WTOREK, 25 WRZ. 2012, 08:16

Autor: Karolina Z

Dział:Porady i wskazówki

Skóra nubukowa, jako delikatniejsza od licowej, wymaga specjalnej pielęgnacji. W zamian odwdzięczy Ci się fenomenalnym wyglądem. Dowiedz się więcej, jak pielęgnować buty nubukowe.
Buty nubukowe bardzo łatwo zniszczyć brakiem pielęgnacji. Jeżeli nie będziesz w stanie wygospodarować w zimie dla swoich kozaków z nubuku noszonych codziennie co najmniej pół godziny raz na dwa-trzy tygodnie - to ich nie kupuj. Efektowny wierzch z nubuku warto pielęgnować, a wystarczy naprawdę 30 minut raz na jakiś czas, aby buty nic nie traciły na swoim fenomenalnym wyglądzie.

Jak pielęgnować buty nubukowe? Nawet jeżeli butów nie zabrudziłaś, nie przemoczyłaś i nie weszłaś nimi w kałużę lub śnieg, raz na dwa-trzy tygodnie (jeżeli noszone) koniecznie potraktuj je gumką do nubuku. Gumkę do nubuku (taka sama jak do zamszu) prawdopodobnie już masz. A jak nie, to kupisz ją w najbliższym sklepie obuwniczym, drogerii lub w markecie. Kosztuje około 15-20 zł (zależy od producenta) i kupuje się ją tylko raz, do czasu aż ją zgubisz. Gumka do nubuku się nie psuje i nie schnie (jak np. pasta do butów licowych).

Przetrzyj wierzch butów nubukowych gumką, a następnie zetrzyj gumkę szczoteczką do butów. Szczoteczkę kupisz w sklepie obuwniczym. Nie używaj do butów nubukowych tej samej szczotki, którą pastujesz buty ze skóry licowej.

Buty nubukowe impregnuj specjalnym preparatem w sprayu. Możesz także zastosować przed impregnatem balsam w sprayu. Jest to tzw. preparat do odnowy i renowacji butów. Jego działanie polega przede wszystkim na odświeżaniu koloru. Zamsz i nubuk pod wpływem światła jaśnieją, jeżeli zatem chcesz zachować intensywny kolor butów - warto zakupić taki preparat.

Ważne: każdy specjalistyczny preparat do renowacji obuwia jest przeznaczony do tylko jednego koloru skóry nubukowej. Jeżeli zatem chcesz używać jednego preparatu do wszystkich kolorów nubuku, będzie to uniwersalny płyn odżywiający kolor, ale jego działanie w podtrzymywaniu intensywności jest zdecydowanie słabsze, niż przy stosowaniu tego wyspecjalizowanego.

Bardzo ważne: skóra nubukowa wymaga impregnowania. Impregnat w sprayu kosztuje od 30 do 50 zł. Suche i czyste buty nubukowe spryskaj dość obficie impregnatem i odstaw na godzinę - dwie, aż wyschną.

Powyższe porady dotyczą pielęgnacji butów, jeżeli natomiast wystąpiły na nich zabrudzenia, zostały przemoczone albo nawet ucierpiały na skutek przemoczenia nabierając zacieków, konieczne będzie czyszczenie butów nubukowych.

W pierwszym kroku koniecznie usuń suchą gąbką zewnętrzne zabrudzenia. Następnie wysusz buty pozostawiając je w cieniu, z daleka od grzejników i kaloryfera, w przewiewnym pomieszczeniu. Wnętrze wypchaj gazetami lub papierowymi ręcznikami. Przede wszystkim wchłoną one wilgoć (i przyspieszą suszenie), ale też utrzymają kształt cholewki i nie pozwolą na odkształcenia.

Wysuszone buty oczyść gumką do nubuku, a później usuń z butów pyłek gumki szczoteczką do czyszczenia butów nubukowych. Koniecznie na koniec spryskaj buty impregnatem.

Czy naszą poradę uważasz za wystarczającą? Jeżeli chciałabyś, abyśmy jeszcze więcej napisali o czyszczeniu butów, albo poszukujesz innej porady - napisz do nas na info@butyk.pl. Nasi styliści, rzeczoznawca i my - pracownicy sklepu z obuwiem z wieloletnim stażem chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Bookmark and Share

podobne artykuły

PONIEDZIAŁEK, 24 WRZ 2012

Jak czyścić buty zamszowe?

Dostajemy od was wiele maili z pytaniami o sposoby czyszczenia butów zamszowych. Nasze wskazówki zebraliśmy w tym wpisie, przeczytaj koniecznie.

SOBOTA, 22 WRZ 2012

Czy buty skórzane przemakają?

Dostaliśmy bardzo ciekawe pytanie na maila od naszej klientki. Napisała nam, że kupione niedawno buty ze skóry naturalnej przemokły. Wiadomosć kończyło pytanie, czy to oznacza, że skóra nie jest naturalna...?

WTOREK, 11 PAŹ 2011

Jak czyścić i pielęgnować buty nubukowe?

Wiele osób rezygnuje z zakupu butów z nubuku ze względu na metody pielęgnacji. Niepotrzebnie, wcale nie są trudne ani skomplikowane.

Dopisz się do newslettera. Otrzymasz informacje o promocjach.

wejdź do sklepu

najczęściej czytane

PONIEDZIAŁEK, 16 SIE 2010

Kilka pomysłów jak dobierać rajstopy do butów na obcasie

Buty na płaskim obcasie są uniwersalne. Te na wysokim - eleganckie. Jak dobrać rajstopy do jednych lub drugich by osiągnąć wyszukany efekt?

Więcej Więcej

CZWARTEK, 27 STY 2011

Jak czyścić buty EMU?

Buty Emu są wygodne, ciepłe i pozwalają skórze swobodnie oddychać, nawet noszone latem. Ale jak każde buty od czasu do czasu wymagają czyszczenia.

Więcej Więcej

NIEDZIELA, 01 LIP 2012

Najlepsze cytaty Marilyn Monroe

Najbardziej znana blondynka świata jest autorką wielu wspaniałych cytatów o kobietach i uczuciach. Przeczytaj je koniecznie...

Więcej Więcej