Artykuły | Buty | Buty Bronx | Buty Damskie | Buty Męskie

ŚRODA, 12 PAŹ. 2011, 17:05

Autor: Butyk

Dział:Porady i wskazówki

To pytanie bardzo często zadajecie naszym konsultantkom z Biura Obsługi Klienta Butyk.pl. W niniejszym artykule przedstawiamy oficjalną odpowiedź producenta.
Skóry welurowe (czyli bez lica, te nie gładkie - przyp.red.) należy czyścić po wysuszeniu twardą szczotką z grubymi jasnymi włóknami, specjalną gumową szczotką do weluru, bądź jasną gumą krepową. Ważne jest, aby materiał, którym ściera się na sucho zabrudzenia z powierzchni weluru nie barwił w żaden sposób powierzchni czyszczonej i nie był zbyt twardy aby nie uszkodzić skóry.

Buty zamszowe Caprice (przykłady)
Półbuty Caprice
Półbuty Caprice
dark taupe
279 PLN
Botki Caprice
Botki Caprice
black suede
279 PLN
Kozaki Caprice
Kozaki Caprice
black
539 PLN

Nubuk różni się zasadniczo od weluru tym, że jego zewnętrzna powierzchnia jest szlifowana i gładsza od bardziej "chropowatego" weluru, na pielęgnację obuwia wpływa to w ten sposób, że można w razie potrzeby bardziej dociskać szczotkę lub specjalną gumę do powierzchni skóry w czasie jej czyszczenia.

Nubuk natłuszczany różni się w użytkowaniu pielęgnacji od zwykłego tym, że jest mniej wrażliwy na wodę i przemoczenie a po usunięciu na sucho zanieczyszczeń jego powierzchnię można w pewnym zakresie wygładzić lub nawet wypolerować (w zależności od stopnia natłuszczenia) miękką szczotką lub kawałkiem czystej flaneli.

Buty nubukowe Caprice (przykłady)
Botki Caprice
Botki Caprice
truffle
319 PLN
Kozaki Caprice
Kozaki Caprice
black
529 PLN
Botki Caprice
Botki Caprice
black
329 PLN

Skóry welurowe i nubukowe nie są odporne na przemoczenie! Stosowanie impregnatów może podnieść odporność na przemoczenie, ale nigdy nie daje gwarancji skuteczności i w zależności od stosowanych środków (szeroka gama dostępnych na rynku) może dać lepsze lub gorsze efekty a ponadto utrudnia późniejsze usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

W przypadku przemoczenia i powstania zacieków (np. w zimie od soli) można próbować je usuwać czystą wodą, w razie konieczności z bardzo niewielkim dodatkiem mydła ale należy pamiętać, że w zależności od stopnia i rodzaju zabrudzenia nie uzyskamy nigdy idealnego powrotu do stanu w momencie zakupu.

Do weluru i nubuku nie wolno stosować kremów i past, stosowanie impregnatów nie jest zalecane, a ewentualne negatywne skutki stosowania wszelkich środków chemicznych nie mogą być powodem reklamacji.

Skóry licowe z jednolitą powierzchnią lica z nałożoną warstwą farby (intensywny, jednolity kolor na całej powierzchni) należy przed pierwszym użytkowaniem natłuścić pastą lub kremem dopasowanym do koloru i wypolerować a potem, w trakcie użytkowania czyścić wilgotną szmatką oraz powtarzać pastowanie i polerowanie.

Buty ze skóry licowej Caprice (przykłady)
Botki Caprice
Botki Caprice
black
319 PLN
Półbuty Caprice
Półbuty Caprice
black
239 PLN
Półbuty Caprice
Półbuty Caprice
black
239 PLN

licowe antykowane (często stosowane w butach Caprice) nie są pokrywane warstwą farby, ich naturalna powierzchnia jest pozostawiona bez modyfikacji, co daję skórze miękkość i zdolność „oddychania”. Taki rodzaj skóry można rozpoznać po tym, że może ciemnieć pod wpływem wody i wilgoci (jak nubuk).

Sposób ich konserwacji różni się jednak znacznie od zwykłej skóry licowej opisanej wyżej. Buty wykonane z takiej skóry konserwuje się kremem lub pastą bezbarwną tylko w przypadku bardzo jasnych skór bez ciemniejszych miejsc na jej powierzchni. Natomiast typowe skóry antykowane są fabrycznie przyciemniane czarnym lub ciemnobrązowym kremem i potem polerowane, co można rozpoznać po ciemniejszych krawędziach, zagłębieniach i szwach oraz jasnych miejscach pod paskami lub aplikacjami.

Jakich kremów i past używać w zależności od kolorów butów?
 • do konserwacji "cieniowanych" jasnych skór orzechowych należy używać wyłącznie ciemnobrązowych past i kremów,
 • do antykowanych skór w kolorze koniakowym, brązowym, szarym i (także!) czerwonym stosować wyłącznie czarne kremy i pasty. W zależności od warstwy czarnej pasty i sposobu polerowania uzyskuje się zamierzony efekt.


 • Buty ze skóry licowej antykowanej Caprice (przykłady)
  Botki Caprice
  Botki Caprice
  dark brown
  289 PLN
  Botki Caprice
  Botki Caprice
  stone
  399 PLN
  Kozaki Caprice
  Kozaki Caprice
  blue nubuc
  469 PLN


  Źródło: Caprice
Bookmark and Share

podobne artykuły

WTOREK, 14 SIE 2012

Jakie półbuty na koturnach kupić, a których unikać?

Przeczytaj nasze porady, na co zwracać uwagę, gdy kupujesz buty na koturnach. Dowiedz się, jaki model powinnaś kupić, aby pasował do Twojej garderoby.

CZWARTEK, 05 KWI 2012

Buty bardzo włoskie: Studio Malori

W kolekcji Stelio Malori znajdziecie wszystkie powody, dla których kochamy buty włoskie: najwyższa jakość, fenomenalny design i nieporównywalny komfort noszenia.

CZWARTEK, 24 LIS 2011

Cenne, bardzo cenne, przecenne: Caprice

Zobacz przecenę najnowszej kolekcji butów marki Caprice. Dodatkowo

Dopisz się do newslettera. Otrzymasz informacje o promocjach.

wejdź do sklepu

najczęściej czytane

PONIEDZIAŁEK, 24 WRZ 2012

Jak czyścić buty zamszowe?

Dostajemy od was wiele maili z pytaniami o sposoby czyszczenia butów zamszowych. Nasze wskazówki zebraliśmy w tym wpisie, przeczytaj koniecznie.

Więcej Więcej

WTOREK, 25 WRZ 2012

Jak czyścić buty nubukowe?

Skóra nubukowa, jako delikatniejsza od licowej, wymaga specjalnej pielęgnacji. W zamian odwdzięczy Ci się fenomenalnym wyglądem. Dowiedz się więcej, jak pielęgnować buty nubukowe.

Więcej Więcej

PONIEDZIAŁEK, 16 SIE 2010

Kilka pomysłów jak dobierać rajstopy do butów na obcasie

Buty na płaskim obcasie są uniwersalne. Te na wysokim - eleganckie. Jak dobrać rajstopy do jednych lub drugich by osiągnąć wyszukany efekt?

Więcej Więcej